July 25, 2024 -

Jak pozbyć się staroci z mieszkania?

W Warszawie jest wiele sposobów na pozbycie się staroci z mieszkania. Można je wyrzucić do śmieci, oddać do recyklingu lub składowiska odpadów. Można także sprzedać je lub szczególnych wypadktach nawet oddać do muzeum. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem w starych kamienicach był.. zsyp.

Zsyp to specjalna konstrukcja, która umożliwia wyrzucanie śmieci i staroci ze strychu, piwnicy lub innych trudno dostępnych miejsc bezpośrednio w pionie budynków. Można było tam wrzucać meble, sprzęt AGD, zabawki, a nawet stare ubrania. Zsyp można było wykorzystać także do pozbycia się gruzu i innych odpadów budowlanych, jednak głównym jego przeznaczeniem było wyrzucanie wszystkich odpadów. W czasach rosnącego znaczenia ekologii i wprowadzeniu norm dotyczących sergegacji odpadów zsypy te zostały przemianowane na komórki lokatorskie wynajmowane mieszkańcom Warszawskich kamienic. Tak zadziało się na całym Żoliborzu, gdzie budynki z wielkiej płyty wyposażane były niejako w standardzie w ten cud grawitacyjnej techniki.

Nie ulega jednak wątpliwości, że był to bardzo niehigieniczny sposób utylizacji odpadów i nieraz lokatorzy wyższych pięter mieli do czynienia ze szczurami które wspinały się po zsypach mimo iż te- pozornie były wyposażone w zabezpieczenia w postaci żeliwnych 'podajników’. Te podajniki były też problemem dla dużo większych gabarytów odpadów – bo nie dało się przez zsyp wyrzucić całych mebli.

I tutaj pojawiły się niejako obok zsypów całe kopce dodatkowych śmieci, które trzeba jakoś usunąć. Na szczęście istnieje wiele firm, które świadczą usługi wywozu staroci z mieszkań w Warszawie. Większość z nich działa całodobowo, dzięki czemu można bez problemu znaleźć czas na wywózkę. Firmy te oferują także usługi sprzątania mieszkań po wywozie staroci. Dzięki temu nie trzeba się martwić o żadne dodatkowe prace.

Innym jednak zagadnieniem są elektrośmieci – stare RTV czy AGD to zwykle nie jest az tak cenny towar, aby ochoczo zabrała się za niego firma zbierająca starocie, na szczęście tutaj także mamy rozwiązania dostarczane tak przez MPO jak i firmy prywatne.

Na stronie https://www.mpo.com.pl/uslugi/harmonogram-odbioru-odpadow możemy sprawdzić harmonogram usunięcia odpadów wielkogabarytowych – w tym także sprzetu AGD i RTV z naszego osiedla i stosunkowo wcześniej wynieść te sprzęty. Jednakże kto w mieszkaniu ma miejsce na graty? No właśnie, my także nie 😉 dlatego alternatywnym rozwiązaniem może być kontakt z firmami typu Segromix, który zajmuje się skupem elektroodpadów z Warszawy i okolic.

Czy mamy jeszcze jakieś alternatywy?

tak, (4 ! 😉 ) Stary sprzęt zawsze mozęmy wystawić na aukcji, oddać znajomym, wywieźć na działkę lub.. skorzystać z wyprzedazy garażowej. A co to? To wydarzenie, Podczas którego, dana osoba (lub kilka osób) chcą pozbyć się jak największej ilości przedmiotów w wyniku, tego że wyprowadzają się, sądzą osoby, które mają przerost rzeczy, lub chcą się pozbyć niepotrzebnych rzeczy. Głównym celem wydarzenia jest kupno i sprzedaż niepotrzebnych rzeczy, co może wiązać się na przykład z wyprowadzką, pozbyciem się długów, rozliczeniem się z wyprzedaży przedmiotów poprzedniego właściciela, a także na przykład z długimi przerwami w życiu i chęcią rozliczenia się z przeszłością i zmianą stylu życia. Zazwyczaj takie wydarzenia są organizowane przez osoby prywatne, niezwiązane z żadną firmą czy instytucją, a najbardziej zinstytucjonalizowanymi z nich są oczywiście 'wyprzedaże’ na bazarze Różyckiego oraz Wolumenie.

Banner